Biblioteka

telefon w. 18



Nauczyciele bibliotekarze:
Łukasz Jamrozik
Karolina Janczo-Świdros

Godziny pracy biblioteki szkolnej:
poniedziałek 8.00 – 14.00
wtorek 8.00 – 15.00
środa 8.00 – 14.00
czwartek 8.30 – 12.30, 12.45 – 14.45
piątek 8.00 – 13.00





W dniu 25.11.2024 r. z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który został po raz pierwszy ustanowiony w 2002 r. dla upamiętnienia setnej rocznicy powstania tej maskotki, uczniowie klas I-V i chętne osoby z klas VI-VIII uczestniczyli w zajęciach świetlicowo – bibliotecznych, gdzie mieli możliwość zapoznać się z literaturą opowiadającą o głównych bohaterach związanych z dniem jak: Misiem Uszatkiem, Kubusiem Puchatkiem czy Niedźwiadkiem Wojtkiem oraz wystąpić podczas pokazu mody w strojach pluszowego misia.
Zabawę poprowadziło Stowarzyszenie Dzikich Książkarzy.
Wyłonieni zwycięzcy otrzymali przypinki z wizerunkiem pluszowego misia,  a wszyscy biorący udział w imprezie „małe co nieco”.


26 listopada 2024 r. o godz. jedenastej w Miejskiej Bibliotece Publicznej filii nr 8 w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach Wielkich odbyły się dla klas 5 zajęcia biblioteczne. Przewodnim tematem będzie „Uczmy się tolerancji na podstawie książki O Wojtku, który tikał”.
Książeczka ta, to pierwsza w Polsce publikacja o zespole Tourette`a skierowana do dzieci. Historia o Wojtku przybliża temat tików oraz pokazuje, że osoby, z zespołem Tourette`a mogą nauczyć się radzić sobie z objawami choroby.
Uczniowie mieli możliwość również zwiedzić strzemieszycką bibliotekę, , która jest jednym z ośrodków kultury.


Warsztaty historyczne

W dniu 4 listopada 2024 r. uczniowie klas VII-VIII wraz z towarzyszącymi nauczycielami oraz Stowarzyszeniem Dzikich Książkarzy zajmującym się propagowaniem czytelnictwa w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Górniczej, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach historycznych „Zagłębie Dąbrowskie u progu niepodległości” prowadzonych przez Panią Profesor Annę Glimos – Nadgórską pochodzącą jednej z dzielnic Dąbrowy Górniczej, Strzemieszyc Wielkich. Pani Profesor ukończyła Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez wiele lat była kierownikiem Zakładu Metodologii i Dydaktyki Historii w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz wykładowcą tejże uczelni. Badaczka dziejów polskiego szkolnictwa i oświaty w XIX i XX wieku, zwłaszcza na terenach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz dydaktyki historii.  Spotkanie edukacyjne wypełnione było ciekawymi zagadnieniami związanymi z historią Zagłębia Dąbrowskiego u progu niepodległości.


Konkurs „Biblioteka moich marzeń

W dniu 25.10.2023 r.  został rozstrzygnięty międzyklasowy konkurs biblioteczno – literacki dla klas VI-VIII „Biblioteka moich marzeń”.
Uczniowie, biorący udział w konkursie, mieli wykonać komputerowo artykuł prasowy na temat biblioteki ich marzeń.
Jury w składzie: pani Agnieszka Potępska-Werner i pani Dorota Olszewska, postanowiła, że za udział, zaangażowanie oraz napisanie ciekawego i interesującego artykułu prasowego  zwyciężczyni –

 otrzyma dyplom oraz słodycze.


Spotkanie autorskie z pisarką Natalią Hermansą

23 października 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Górniczej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, spotkanie autorskie z pisarką: Natalią Hermansą. W spotkaniu uczestniczyli towarzyszący nauczyciele z uczniami klas I – III oraz działające na terenie szkoły Stowarzyszenie  Dzikich Książkarzy. Zebranych powitał szkolny bibliotekarz, który zaprezentował twórczość literacką autorki.
Miłość do książek i pisania przez całe życie autorki Natalii Hermansy ścigała się z pasją do zoologii, co znajduje odzwierciedlenie w jej tekstach dla dzieci
i młodzieży. Po studiach na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, podjęła pracę w redakcji czasopism przeznaczonych dla lekarzy weterynarii. Obecnie zajmuje się redakcją i korektą książek. Każdą wolną chwilę poświęca na pisanie. Należy do grupy literackiej Piórem Czarownic. W swoim dorobku literackim ma kilka pozycji: „Jak wykurzyć kikimorę?”, „Światła ślepego miasta” oraz cykl opowieści o kocie Popie: „Popa, jeż i drogocenna dynia”, „Popa, sowa i cicha noc”, „Popa, żaba i wielka przeprawa”.
Uczniowie wraz z całym audytorium byli pod wielkim wrażeniem kunsztu literackiego autorki. Twórczość jaką podzieliła się pisarka ze zgromadzonymi na sali cieszyła się zainteresowaniem wśród młodych czytelników.
Po zakończeniu spotkania klasy mogły sobie zrobić wspólne zdjęcie z panią Natalią oraz zakupić pozycję literackie z własnoręcznym autografem pisarki.
Stowarzyszenie Dzikich Książkarzy w składzie: Zuzanna Dobrzańska, Aleksandra Mazurek Aurelia Kamieniarz i Aurelia Nowak, miało możliwość przeprowadzić wywiad z gościem dla szkolnej telewizji. Autorka opowiedziała o swojej pasji pisania oraz zainteresowała czytelników swoją twórczością literacką.


W dniu 18.10.2024 r.  został rozstrzygnięty międzyklasowy konkurs plastyczno – biblioteczny dla klas I-V „Biblioteka – miejsce kultury”.  Uczniowie  mieli wykonać ilustrację biblioteki dowolną formą techniki.
Jury w składzie:: pani mgr Dorota Spałkowska i pani mgr Marzena Jaworska wyłoniły zwycięzców:

I miejsce – Natalia Piesiak
I miejsce – Aurelia Scherflinger-Lekki
II miejsce –  Julia Jachimowicz
III miejsce – Julia Szul

oraz wyróżnienia:
Emilia Baran
Zofia Myrczek
Maja Żak
Sylwia Kusztal
Wiktoria Kasperkiewicz
Sara Wiatr

Nagrodzeni otrzymali dyplomy i słodycze. Przepięknie wykonane przez dzieci pracę zostały wywieszone.